Ohio Wrestlers Surge at Walsh Ironman Tournament

Elyria heavyweight Kevin Vough, Ironman champ

Elyria heavyweight Kevin Vough, Ironman champ

Year after year, the Ironman Wrestling Tournament hosted by Walsh Jesuit High attracts the best scholastic wrestlers nationally.

The 2014 tournament saw lots of respect coming Ohio’s way as St. Paris Graham won the team title and several other Ohio wrestlers took individual championships as well as place-winning medals.

In all, Ohio wrestlers claimed titles in 5 of the tournaments 14 weight classes in the finals held Sat., Dec. 13.

Graham, a public school serving the St. Paris, Ohio region, crowned three champs, put two wrestlers in runner-up spots and placed four others.

Graham ended with 211 points to upend favorite Blair Academy of New Jersey’s 189.5 markers.

DSC_7957-119

A jubilant Alex Marinelli after winning the 160 pound title for Graham High of St. Paris, Ohio.

Champions for St. Paris Graham were nationally ranked (11) Mitch Moore at 113 pounds, (10) Eli Seipel at 126 pounds , and (6) Alex Marinelli at 160 pounds. Marinelli beat Blair’s Mason Manville in the championship round for a key win.

Locally, Elyria heavyweight Kevin Vough pinned his way to a title. The sophomore stopped Tate Orndorff of University, Wash., at 3:15 in a finals win for coach Erik Burnett’s program.

A highlight was the crowning of a rare four-time champ. Top-ranked Zahid Valencia of St. John Bosco, California and second ranked Myles Martin of McDonogh, Md. battled in the featured 182 pound bout that saw Valencia raise his hands to heaven after an overtime ride-out to seal his fourth-straight Ironman title, a run he began as a 106 pounder in 2010.

On hand to present the awards was Penn State great David Taylor, also a Graham grad, who is the only other prep wrestler to win four individual Ironman crowns. Taylor was presented the Tournament’s legacy award during opening ceremonies by Ironman Director Bob Pruesse and Walsh’s Bill Barger. Taylor went on to become at two-time NCAA champ and four-time All America at Penn State.

Click here to view the complete photo gallery.

RESULTS

106 pounds

 

1st Place Match Cade Olivas (St. John Bosco CA) 5-0, Fr. over Drew Mattin (Delta OH) 5-1, So. (Dec 8-3).

3rd Place Match Anthony Madrigal (Oak Park River Forest IL) 12-1, Fr. over Real Woods (Montini Catholic IL) 8-2, Fr. (Dec 2-0).

5th Place Match Justin Stickley (St. Paris Graham OH) 47-9, Jr. over Alex Rhine (Mechanicsburg OH) 4-3, So. (TF-1.5 4:27 (15-0)).

7th Place Match Terrell Grant (Tallmadge OH) 4-2, Sr. over Tyler Lawley (Broken Arrow OK) 10-3, So. (Dec 10-3).

 

113 pounds

 

1st Place Match Mitch Moore (St. Paris Graham OH) 5-0, Fr. over Jason Renteria (Oak Park River Forest IL) 8-1, So. (Dec 6-1).

3rd Place Match Jaden Mattox (Central Crossing OH) 9-1, Fr. over Devin Brown (Franklin Regional PA) 8-2, Sr. (M. For.).

5th Place Match Alan Hart (St. Edward OH) 40-15, So. over Paxton Rosen (Edmond North OK) 24-6, So. (MD 11-1).

7th Place Match Tommy Hoskins (Dayton Christian OH) 10-2, Fr. over Zachary Sherman (Blair Academy NJ) 5-3, So. (Dec 2-1).

 

120 pounds

 

 

1st Place Match Spencer Lee (Franklin Regional PA) 9-0, So. over Eli Stickley (St. Paris Graham OH) 54-4, Sr. (MD 13-2).

3rd Place Match Jack Mueller (Wyoming Seminary PA) 5-1, . over Doyle Trout (Centennial NE) 13-2, Sr. (Dec 5-0).

5th Place Match Tyler Warner (Claymont Uhrichsville OH) 48-3, Jr. over Alex Madrigal (Oak Park River Forest IL) 13-3, Sr. (Dec 4-0).

7th Place Match Alex Mackall (Walsh Jesuit OH) 8-2, Jr. over Jake Newhouse (Massillon Perry OH) 43-13, Sr. (Dec 4-3).

 

126 Pounds

 

1st Place Match Eli Seipel (St. Paris Graham OH) 56-4, Sr. over Coltan Williams (Trinity Christian TX) 14-1, So. (Dec 7-2).

3rd Place Match Austin Assad (Brecksville-Broadview OH) 56-4, Sr. over Augusten Solomon (Franklin Regional PA) 9-2, So. (TB-1 2-1).

5th Place Match Jose Rodriguez (Massillon Perry OH) 35-5, Sr. over Dylan Duncan (Montini Catholic IL) 44-14, Jr. (Dec 8-3).

7th Place Match Quentin Hovis (Seton Catholic AZ) 26-3, So. over Gabe Townsell (Oak Park River Forest IL) 12-3, Jr. (SV-1 8-6).

 

132 pounds

 

1st Place Match Cameron Kelly (Bellbrook OH) 6-0, Sr. over Rocky Jordan (St. Paris Graham OH) 4-1, Fr. (Dec 3-1).

3rd Place Match Charles Tucker (Blair Academy NJ) 8-1, Sr. over Hunter Ladnier (St. Edward OH) 36-14, Jr. (Dec 7-2).

5th Place Match Jarred Ganger (Covington OH) 5-2, Sr. over Julian Flores (San Marino CA) 6-3, Jr. (Dec 6-4).

7th Place Match BEN ANDERSON (Pleasant Grove UT) 5-2, Jr. over Matt Oblock (Canon-McMillan PA) 39-15, So. (Dec 3-2).

 

138 pounds

 

1st Place Match Davion Jeffries (Broken Arrow OK) 11-0, Sr. over Matthew Kolodzik (Blair Academy NJ) 8-1, Sr. (SV-1 5-3).

3rd Place Match Vince Turk (Montini Catholic IL) 53-7, Sr. over Richie Screptock (Oregon Clay OH) 9-3, Sr. (MD 12-4).

5th Place Match David Carr (Dayton Christian OH) 11-2, Fr. over Ryan Ford (Covington OH) 4-3, Jr. (M. For.).

7th Place Match Fred Green (Orting WA) 5-2, Sr. over Nate Hagan (Toledo Central Catholic OH) 46-13, Sr. (Dec 2-0).

 

145 pounds

1st Place Match Michael Kemerer (Franklin Regional PA) 9-0, Sr. over Wade Hodges (Wauseon OH) 5-1, Sr. (Dec 7-1).

3rd Place Match Jeremy Thomas (Santiago CA) 57-6, Jr. over Brent Moore (St. Paris Graham OH) 46-6, Jr. (Dec 10-6).

5th Place Match Zander Wick (San Marino CA) 8-2, Jr. over Kevin Budock (Good Counsel MD) 51-9, Jr. (Dec 7-3).

7th Place Match Danny Boychuck (Wyoming Seminary PA) 4-2, . over Michael Callahan (Marmion Academy IL) 9-3, Jr. (Dec 3-1).

 

152 pounds

 

1st Place Match Isaiah White IV (Oak Park River Forest IL) 9-0, Jr. over Vincenzo Joseph (Pitt Central Catholic PA) 44-4, Sr. (SV-1 3-1).

3rd Place Match Jordan Kutler (Blair Academy NJ) 8-1, Sr. over Cameron Harrell (McDonogh School MD) 47-9, Sr. (Dec 5-1).

5th Place Match Josh Maruca (Franklin Regional PA) 8-2, Sr. over Austin Kraisser (Centennial MD) 81-8, Jr. (Dec 3-1).

7th Place Match Kyle Lawson (St. Paris Graham OH) 52-8, So. over Justin Thomas (Santiago CA) 56-6, Jr. (Fall 5:00).

 

160 pounds

 

1st Place Match Alex Marinelli (St. Paris Graham OH) 54-2, Jr. over Mason Manville (Blair Academy NJ) 7-1, Jr. (SV-1 3-1).

3rd Place Match Chris Weiler (Wyoming Seminary PA) 5-1, . over Benjamin Schram (Bellbrook OH) 5-2, Sr. (Dec 6-4).

5th Place Match Matthew Rundell (Oak Park River Forest IL) 13-2, Sr. over Michael Beard (Malvern Prep PA) 62-13, Fr. (Dec 3-1).

7th Place Match Colston DiBlasi (Park Hill MO) 49-5, Sr. over Lorenzo De La Riva (Folsom CA) 3-3, Sr. (Dec 6-2).

 

170 pounds

 

1st Place Match Anthony Valencia (St. John Bosco CA) 5-0, Sr. over Kamal Bey (Oak Park River Forest IL) 7-1, Jr. (MD 12-3).

3rd Place Match Brandon Dallavia (Blair Academy NJ) 7-2, Jr. over David-Brian Whisler (Warren Howland OH) 50-8, Sr. (SV-1 5-3).

5th Place Match Taylor Bergquist (Arvada West CO) 6-2, Sr. over Garrett Jordan (St. Paris Graham OH) 43-14, Jr. (Dec 10-6).

7th Place Match James Handwerk (Lutheran West OH) 22-6, So. over Jesse Palser (Mansfield Senior OH) 47-5, Sr. (Inj. 0:00).

 

182 pounds

 

1st Place Match Zahid Valencia (St. John Bosco CA) 5-0, Sr. over Myles Martin (McDonogh School MD) 51-2, Sr. (UTB 2-2).

3rd Place Match Ben Darmstadt (Elyria OH) 11-1, Jr. over Nathan Traxler (Marmion Academy IL) 11-2, Jr. (Dec 4-0).

5th Place Match Xavier Montalvo (Montini Catholic IL) 50-6, Sr. over Dylan Wisman (Millbrook) 8-3, Sr. (Dec 8-3).

7th Place Match Christian Dietrich (Wyoming Seminary PA) 4-2, . over Chase Singletary (Blair Academy NJ) 6-3, So. (Dec 5-2).

 

195 pounds

 

1st Place Match Dylan Reynolds (Saegertown PA) 5-0, Sr. over Matt Stencel (Oregon Clay OH) 8-1, Jr. (Dec 7-6).

3rd Place Match Isaiah Margheim (Lorain OH) 10-1, Sr. over Bailey Faust (Lexington OH) 58-5, Sr. (SV-1 3-1).

5th Place Match Austin Flores (Clovis North CA) 13-2, Sr. over Zane Black (Wyoming Seminary PA) 4-3, . (Dec 9-5).

7th Place Match Neil Putnam (Blair Academy NJ) 6-2, Jr. over Ben Bergen (Oak Park River Forest IL) 13-3, Sr. (Dec 5-2).

 

220 pounds

 

1st Place Match David Showunmi (Blair Academy NJ) 8-0, Sr. over James Ford (Worthington Kil OH) 6-2, Sr. (Dec 7-2).

3rd Place Match Parker Knapp (St. Edward OH) 36-12, Sr. over Ben Sullivan (National Trail OH) 40-6, So. (Dec 3-1).

5th Place Match Jack Meyer (Cincinnati Moeller OH) 8-2, Jr. over Mike Smith (McDonogh School MD) 40-10, Sr. (Dec 5-1).

7th Place Match Cole Nye (Wyoming Seminary PA) 4-2, . over Kordell Chaney (Sandusky Perkins OH) 46-13, Jr. (Fall 5:32).

 

285 pounds

 

1st Place Match Kevin Vough (Elyria OH) 9-0, So. over Tate Orndorff (University) 42-1, Sr. (Fall 3:46).

3rd Place Match Chance Veller (Delta OH) 5-1, Jr. over Michael Rogers (Wyoming Seminary PA) 4-2, . (Dec 3-2).

5th Place Match Hunter Mullins (Orting WA) 3-2, Jr. over Trenton Lieurance (Broken Arrow OK) 8-4, So. (Dec 4-1).

7th Place Match Nate Temple (Lexington OH) 43-17, Sr. over DT Badley (St. Christopher VA) 10-4, So. (Fall 2:14).

 

Team Scores

 

  1. St. Paris Graham OH 211.0
  2. Blair Academy NJ 189.5
  3. Oak Park River Forest IL 173.0
  4. Wyoming Seminary PA 134.0
  5. Franklin Regional PA 115.0
  6. St. John Bosco CA 104.0
  7. St. Edward OH 87.08. Elyria OH 83.5
  8. Montini Catholic IL 83.5
  9. Broken Arrow OK 78.0
  10. McDonogh School MD 75.0
  11. Massillon Perry OH 65.0
  12. Delta OH 63.0
  13. Brecksville-Broadview OH 62.0
  14. Marmion Academy IL 56.0
  15. Saegertown PA 56.0
  16. Bellbrook OH 51.5
  17. San Marino CA 51.0
  18. Arvada West CO 49.0
  19. Canon-McMillan PA 47.0
  20. Oregon Clay OH 44.0
  21. Dayton Christian OH 40.0
  22. Claymont Uhrichsville OH 38.5
  23. Good Counsel MD 38.5
  24. Malvern Prep PA 38.5
  25. Park Hill MO 38.5
  26. Washington IL 37.5
  27. Cincinnati Moeller OH 36.5
  28. Wadsworth OH 36.0
  29. Pleasant Grove UT 33.0

 

 

Comments

comments